Britské volby: Antisociální antidemokracie
6. června 2017
Profimedia.cz
Jsem sociální demokrat a dlouholetý stoupenec Labouristické strany. Přesto doufám, že v nadcházejících volbách v Británii labouristé prohrají – a to drtivě. Ne snad proto, že by konzervativci měli dobrý program. Ale proto, že Labour Party a podobné strany v mnoha dalších evropských zemích potřebují radikální změnu. V zájmu sociální demokracie – a v zájmu demokracie obecně.
Když konzervativní britská premiérka Theresa Mayová vyhlásila na červen předčasné volby, mnozí levicově smýšlející Britové propadli zoufalství. Mayová pochopitelně hlasování vyvolala, aby vytěžila náskok, který měli konzervativci v průzkumech: koncem dubna se pohybovali mezi 40–50 procenty, zatímco labouristé byli kdesi mezi 24–30 procenty.
Ačkoli v půli května začali konzervativci v průzkumech oslabovat, rozdíl byl pořád dost velký, navíc kvůli většinovému volebnímu systému může být ještě větší; průzkumy v minulých volbách roku 2015 podcenily podporu pro konzervativce a naopak přecenily labouristy.
Navzdory defektům v programu Theresy Mayové, se tak příznivci Labour Party obávají drtivého výsledku. A obávají se oprávněně: v roce 1983, kdy labouristé utrpěli největší porážku od druhé světové války, dostali za dvaatřicet procent hlasů 209 křesel v parlamentu, kdežto konzervativci za dvaačtyřicet procent hlasů 397 křesel.
Voliči Labouristické strany mají tedy strach. Avšak sociální demokraté nejen v Británii, ale i napříč Evropou by měli očekávanou drtivou porážku Labour Party přijmout s úlevou.
A to navzdory obavám, že vítězství konzervativců zhorší materiální stránku života většiny britské populace. Že bude znamenat méně financí do zdravotní péče a dalších klíčových veřejných služeb.
Podpořte Reportér sdílením článku
Výzkumník a vedoucí Centra evropské bezpečnosti v pražském Ústavu mezinárodních vztahů. Je zároveň šéfredaktorem akademického žurnálu New Perspectives. Má titul PhD z univerzity v Manchesteru, obor mezinárodní politika.