Glosa

Zeman jde do voleb „přes mrtvoly“

13 / 05 / 2017

Prezident Miloš Zeman udělí milost doživotně odsouzenému, dvojnásobnému vrahovi Jiřímu Kajínkovi. Řekl bych, že Zeman tím zahájil oficiálně kampaň za své znovuzvolení… Ale pěkně popořádku.

Prezident Miloš Zeman udělí milost doživotně odsouzenému, dvojnásobnému vrahovi Jiřímu Kajínkovi. Řekl bych, že Zeman tím zahájil oficiálně kampaň za své znovuzvolení… Ale pěkně popořádku.

Prezident má na udělení milosti právo. O tom žádná, to mu nikdo nebere. Je to jeho zákonem daná výsada. S tím, že ji využívá, je třeba počítat. I když říkal, že bude s milostmi šetřit.

Pokud však chtěl Zeman ukázat své milosrdenství, je zrovna v tomto případu poněkud mimo mísu. Je nepochybně celá řada jiných lidí, kteří by si milost zasloužili mnohem více, zejména z vážných zdravotních důvodů.

Omilostněním Jiřího Kajínka zahájil Miloš Zeman de facto svou předvolební kampaň. Jeden efekt, který jeho kontroverzní rozhodnutí bude mít, je hra na city. Osloví tím velkou skupinu lidí, kteří Kajínkovi z nějakých – ne příliš racionálních – důvodů fandí. A těch není málo.

Druhým efektem může být, že prezident zčásti odvede pozornost od vládní krize, kterou sice nevyvolal, ale některými neuváženými kroky přispěl k její eskalaci. Navíc v posledních dnech nevypadal, že by byl pánem situace. Milost strhne pozornost od nepříliš povedeného představení.

S jistou dávkou nadsázky bych tedy řekl, že Zeman jde do druhé prezidentské volby přes mrtvoly. V zájmu zvýšení své popularity dá milost dvojnásobnému vrahovi, o jehož vině rozhodly všechny soudní instance (i když v případu panují jisté pochybnosti), a jemuž milost nedoporučil v září 2002 ani tehdejší Zemanův ministr spravedlnosti Pavel Rychetský. 

Právo udílet milosti dle svého uvážení je skutečně nezpochybnitelnou výsadou hlavy státu. Občané mají zase tu výsadu, že si o prezidentských milostech mohou myslet své. Já jsem přesvědčen, že Zeman v tomto bodě překonal oba své předchůdce. 

I Václav Havel sice udělil řadu kontroverzních milostí (cyklistovi Radomíru Šimůnkovi, či synovi Věry Čáslavské). O Václavu Klausovi ani nemluvě. Ten dal v závěru svého hradního působení rovnou generální pardon desítkám tunelářů. Zeman je však s jedním Kajínkem překonal. Udělal totiž z aktu milosrdenství volební artikl. To je vrchol cynismu.

Galerie (1) Diskuze Sdílet

Autor také napsal

Mohlo by Vás zajímat