Editorial

A tenhle znáš, Donalde?

09 / 03 / 2017

Držel by Miloš Zeman amerického prezidenta Donalda Trumpa za ruku, jak to dělala britská premiérka Mayová? I o tom je editorial březnového Reportéra.

Držel by Miloš Zeman amerického prezidenta Donalda Trumpa za ruku, jak to dělala britská premiérka Mayová? I o tom je editorial březnového Reportéra.

Těžko říci, zda může být plánované setkání s českým prezidentem něčím mimořádným pro Donalda Trumpa. Golf jako s japonským premiérem Šinzó Abem si s ním zcela jistě nezahraje. Že by na Miloši Zemanovi spočinuly obdivné pohledy prezidentovy dcery Ivanky podobně jako na kanadském premiérovi Justinu Trudeauovi je sice možné, ale přiznejme si, ne úplně pravděpodobné. A že by se Trump se Zemanem vodil za ruku jako s britskou ministerskou předsedkyní Theresou Mayovou? I o tom se dá pochybovat. Snad ledaže by si spolu pěkně zažertovali o ženách, což umějí oba přibližně se stejnou mírou vkusu.

Je naopak docela jasné, čím by bylo setkání mimořádné pro Miloše Zemana. Pro prezidenta, kterému by v případě pokusu o znovuzvolení mohly hrozit oprávněné výtky, že je až příliš orientován na Východ, je demonstrace dobrého vztahu s Trumpem velice užitečná. Lze ji použít k budování image respektovaného státníka, který se umí setkávat s nejmocnějšími hráči planety, ať už sedí ve Washingtonu, Moskvě, nebo Pekingu. A ještě dá zapomenout na to, že z těch východních setkání zatím žádný velký praktický užitek nebyl. Vlaječkami se sice mávalo ostošest, ale slibovaný přítok mnoha čínských miliard se nejspíš zasekl v nějakém zákrutu Žluté řeky.

Miloš Zeman zaujal, když o sobě napsal, že bývá označován za českého Donalda Trumpa (což je u muže, který za dvacet sedm let stihl být celkem pětkrát poslancem, dále předsedou Sněmovny, premiérem i prezidentem, zajímavé přirovnání). Následně si volali a nyní prý mají pokračovat v rozvíjení vzájemné dobré chemie.

Tím, kdo má pro Zemana tenhle důležitý politický i marketingový bod dotáhnout, je diplomat Hynek Kmoníček. Muž s velmi barvitou profesní i životní dráhou a od 1. března oficiálně potvrzený nový český velvyslanec ve Spojených státech. Rozhovor o Americe, Zemanovi, ale i tatarské manželce a japonském sushi začíná na straně 98 tištěného vydání, nebo si ho můžete přečíst zde.

Milé čtenářky, milí čtenáři, přeji vám krásný začátek jara a příjemné čtení.

 

P. S.: Příští číslo vychází v pondělí 10. dubna.

 

Vtip Miroslava Kemela najdete v galerii.

 

Galerie (1) Diskuze Sdílet

Autor také napsal

Mohlo by Vás zajímat