Marťan

6. srpna 2017

Jan Lukačevič

Marek Kučera

Když všechno klapne, stane se prvním Čechem, jehož vynález zamíří na Mars. Přitom teprve nedávno oslavil šestadvacáté narozeniny a ještě nedokončil magisterské studium. Dlouho to vypadalo, že jestli v něčem pronikne do světové špičky, bude to veslování nebo kanoistika. Vážné onemocnění jej však nasměrovalo z vodní hladiny do výšin vesmíru.

Po ulici se většinou pohybuje se sluchátky v uších. Co poslouchá? „Dneska zrovna od rána ujíždím na Space Oddity od Davida Bowieho, dávám si to už podruhé,“ zmiňuje album, které vzniklo v roce 1969 – dvaadvacet let předtím, než se jeho dnešní nadšený posluchač narodil.

Hlavní postavou úvodní písně je fiktivní astronaut Major Tom, který se objevuje i v dalších Bowieho skladbách. Touží Jan Lukačevič stát se astronautem? „Kdo by se nechtěl podívat do vesmíru, ale já mám se svojí výškou smůlu,“ říká. Nevešel by se do rakety? „To asi jo, ale těch parametrů, podle kterých lidi štelují dovnitř, je tam víc, záleží například na výšce vsedě. A hlavně to má Evropská vesmírná agentura nastavené tak, že 190 centimetrů je limit.“

Mladý vědec měří o tři centimetry víc. Normy se mohou změnit, nicméně v raketě, která by měla za dva roky opustit Zemi v rámci programu ExoMars, sedět určitě nebude. K planetě vzdálené desítky miliony kilometrů však odletí jedno důležité zařízení, na jehož vzniku se momentálně podílí.

Spor o blesky

Krabička s anténkou, která dokáže měřit elektromagnetické výboje. Tak lze velmi zjednodušeně popsat zařízení pro nadcházející marsovskou misi, která ponese českou stopu. „V odborné komunitě panuje v této věci rozkol: část expertů je přesvědčena, že na Marsu ke vzniku těchto výbojů docházet nemůže, jiná část se domnívá, že ano,“ vysvětluje výzkumník a konstruktér, který patří do druhého tábora. „Viděl jste film Marťan? Tam se na začátku odehraje prachová bouře a létají v ní blesky. Jasně, je to hollywoodský trhák, takže to musí být co nejdramatičtější, ale podle nás na tom něco je.“

Expedice, jejíž start je naplánován na podzim 2020, se bude snažit zjistit, zda na Marsu někdy existoval život. A pokud by se tam nějaký druh elektrických výbojů skutečně vyskytoval, musí se tomu přizpůsobit veškeré technologie, které by tam lidstvo chtělo dopravit a využívat. České zařízení, které by dokázalo případný elektromagnetický signál detekovat, tedy v úsilí o lepší poznání Marsu nehraje žádnou okrajovou roli. Nemluvě o případném osidlování.

Podpořte Reportér sdílením článku