Jak si Ukrajinci Havla vydupali

Podle Zorjana boj o Havla znamenal jistou obrodu občanské společnosti v Kyjevě. Novou vlnu „energie Majdanu“.

foto Profimedia.cz

Smůla, řekli mu, zrovna tenhle bulvár se po Havlovi jmenovat nemůže. Ponese totiž jméno posledního komunistického starosty Kyjeva. Ale nezoufejte, řekli mu taky, můžete si vybrat jinou ulici – a my vám ji po tom vašem Čechovi klidně pojmenujeme! Jenže to nevěděli, s kým mají tu čest: Zorjan Kis dokáže být velmi, velmi tvrdohlavý. A tak se teď nejdelší bulvár v Kyjevě jmenuje... po Havlovi.

Toho večera, 29. října 2014, měl jít Zorjan do kina. Jenže mu celý den bylo dost divně (zřejmě začínající chřipka), a tak se nakonec rozhodl zůstat doma. Uvařil si čaj, zasedl v kuchyni ke stolu, otevřel počítač… „A najednou koukám, jak se po sociálních sítích šíří zpráva, že to kino, do něhož jsem měl jít, hoří!“

Samozřejmě. Biograf jménem Žovtěň (Říjen), mimochodem nejstarší v Kyjevě (pravidelně promítá od ledna 1931), zrovna hostil festival filmů s LGBT tematikou. Onoho večera se promítaly Letní noci, francouzský snímek o životě transsexuálů. Během představení do kina vnikli dva muži a do hlediště hodili dýmovnice. Policie později konstatuje, že šlo o homofoby, jejichž cílem nebylo zničit kino, ale překazit promítání. Jenže v tu chvíli už taky bude jasné, že ti údajní homofobové způsobili v legendárním městském biografu hotovou zkázu: relativně omezený „ohýnek“ čítající zpočátku všeho všudy čtyři sedadla se rychle rozšířil a z budovy záhy šlehaly několikametrové plameny.

Konec kina Žovtěň? Zorjan Kis je přesvědčen, že reálně hrozil. „Jde o to, že Žovtěň stojí na velmi lukrativním pozemku, na který si celé roky brousili zuby developeři. Myslím, že ten útok na LGBT promítání mohl být ve skutečnosti jen zástěrkou. Jeho osnovatelé mohli uvažovat zhruba takhle: když kino lehne popelem během LGBT filmu, minimálně část veřejnosti bude se žháři sympatizovat.“

Zorjan, mimo jiné hlavní organizátor kyjevské Gay Pride, nechtěl nic ponechat náhodě. Okamžitě se pustil do intenzivní kampaně za záchranu biografu. Na sociálních sítích, na ulici: už pár dní po požáru přivedl před kyjevskou radnici stovky lidí, kteří žádali, aby kino zůstalo kinem. K protestujícím vyšel starosta Vitalij Kličko, bývalý boxerský šampion, a ujišťoval je, že je sám připraven založit dobročinný fond na opravu biografu a rovnou do něj vložit vlastních deset tisíc hřiven. Jenže Zorjan se nenechal uchlácholit, dobře věděl, že kyjevská radnice (byť ještě před Kličkem) už v minulosti zkoušela Žovtěň zavřít. A tak v nátlaku vytrval.

V červnu 2015 město vydělilo z vlastního rozpočtu 41 milionů hřiven na rekonstrukci.

Podpořte Reportér sdílením článku