O kominickém štěstí

30. prosince 2016

Fotograf v ateliéru před neutrální pozadí umístil podlahové hodiny, nastavil požadovaný čas. Dívka se chystá sfouknout svíčku starého roku a mladý kominík ukazuje: „Půlnoc udeřila, teď jsem tu já a přináším ti štěstí!” Proč zrovna kominík je obestřen touto tradicí?

Výjevů s kominíky jako nositeli štěstí existuje nesčetné množství. Známé jsou například kalendáře se sloganem „Hodně štěstí v novém roce přeje Váš kominík!”, které umouněnci rozdávali při vymetání komínů během posledních dní odcházejícího roku. Ryze praktickou stránkou věci pak bylo, že bez správně udržovaného kouřovodu může být teplo rodinného krbu značně prchavé. Dobře vymetený komín a táhnoucí kamna zkrátka přinášejí do domácnosti pohodu a klid, neboť lidé mohou bezpečně topit a vařit, navíc mají nohy v teple a snižují tak riziko nastuzení.

Přání s kominíkem k novému roku, kolem 1908.

Neznámý autor

Legend o kominících jako nositelích štěstí nalezneme vícero, jeden příklad za všechny: Jistá panovnice potkala na zámeckém dvoře dvorního kominíka a otázala se, zda řádně prosmýčil všechny komíny. Když přisvědčil, zkusila ověřit jeho pravdomluvnost sáhnutím na oděv umouněný od sazí. Její dlaň zčernala, takže prý odvětila: „Máš štěstí!“ Od kominíka si dřív lidé slibovali díky jeho čertovskému vzhledu rovněž schopnost zahánět zlé síly, saze měly zneškodňovat kouzla čarodějnic. I tohle všechno má zřejmě naznačovat výjev u hodin, na kterých právě odbíjí půlnoc. Hodně štěstí v novém roce!

Historik fotografie Pavel Scheufler se zaměřuje na díla pořízená před rokem 1918. Pro magazín Reportér připravuje seriál Tajemství historické fotografie. Vybírá a komentuje nejzajímavější kousky své kolekce, které zachycují mimořádné události i každodenní život.

Podpořte Reportér sdílením článku