Donald Trump z Rio de Janeira

7. června 2017

Protesty proti Bolsonarovým urážlivým výrokům na adresu žen.

Profimedia.cz

Bolsomýtus. I tak přezdívají Jaira Messiase Bolsonara jeho příznivci. Poslanec z brazilské metropole se v nejnovějších průzkumech vyšplhal na druhé místo mezi uchazeči o prezidentský post. Jinou přezdívku, „brazilský Trump“, používají především jeho odpůrci.

Bolsonaro i Trump svoji popularitu budují na excentrickém až vulgárním vyjadřování, často mířícím na příslušníky menšin a na ženy. Jair Bolsonaro v minulosti hlasitě urážel černochy a osoby jiné sexuální orientace, imigranty označil za parazity. Nechal se rovněž slyšet, že si ženy kvůli tomu, že rodí a vychovávají děti, zaslouží menší platy. Kolegyni v parlamentu se posmíval, že si nezaslouží ani znásilnit, protože na to je „příliš ošklivá“. To všechno velmi připomíná nechutné poznámky Donalda Trumpa. Útočnou rétoriku pak zastánci obou těchto mužů označují za „boj proti politické korektnosti“, případně za „odzbrojující upřímnost“.

Bolsonaro rád pózuje se zbraněmi před brazilskou vlajkou, předvádí se při setkáních s vojáky a vojenskými policisty, dává k dobrému tvrďácké výroky o „zabíjení gaunerů“ a „vyčištění“ ulic, o které se hodlá osobně postarat. Vznikají kolem něho stovky internetových memů, kde je zobrazen jako Rambo nebo rovnou krotitel dinosaurů.

Brazilský poslanec a kandidát na prezidenta Jair Bolsonaro.

Profimedia.cz

Obecně se dá říct, že Trump i Bolsonaro nabízejí jednoduchá, zapamatovatelná řešení na složité problémy, které jsou schopni sdělovat svým příznivcům prostřednictvím sociálních sítí. Není náhoda, že Bolsonaro svému americkému vzoru po zvolení hlasitě gratuloval na Twitteru a předpověděl: „V roce 2018 se na stejnou cestu vydá Brazílie!“.

Na druhou stranu, v jistém ohledu je srovnání Bolsonara s Trumpem nespravedlivé – a to pro amerického prezidenta. Ten přinejmenším nevyzýval k zabíjení drogových dealerů ani nevtipkoval o tom, že by dal přednost smrti svého potomka při autonehodě před tím, aby byl homosexuál. Bolsonaro se v hrubosti svých vyjádření blíží autoritářům, kteří uspěli v zemích jako jsou Filipíny a Indonésie. Svůj obdiv k autoritářskému způsobu vlády ostatně ani nezastírá: opakovaně vychvaluje Augusto Pinocheta a hlásí se k brazilské vojenské diktatuře, jejíž jedinou chybou podle něj bylo, že politické odpůrce „mučila, místo aby je zabíjela“.

Produkt své doby

Bolsonaro byl dlouho považován spíš za svéráznou figurku než za seriózního kandidáta – i v tom se podobá Trumpovi. V Kongresu působil pasivně, nepodílel se na žádné významné legislativě, postrádal důležité politické spojence. Zato pravidelně pronikal do médií se svými provokacemi. Velkohubý poslanec proslul i řadou konfliktů s levicovými zákonodárci. Když svůj hlas pro impeachment ex-prezidentky Dilmy Rousseffové věnoval Carlosi Ustrovi (jednomu z vojáků odsouzených za mučení politických vězňů), kolega Jean Wyllys na něj plivl. Za svoje výroky byl často vyšetřován etickou komisí dolní sněmovny, v jednom případě byl Nejvyšším soudem zbaven poslanecké imunity.

Podpořte Reportér sdílením článku