Profil

Donald Trump z Rio de Janeira

07 / 06 / 2017

Bolsomýtus. I tak přezdívají Jaira Messiase Bolsonara jeho příznivci. Poslanec z brazilské metropole se v nejnovějších průzkumech vyšplhal na druhé místo mezi uchazeči o prezidentský post. Jinou přezdívku, „brazilský Trump“, používají především jeho odpůrci.

Bolsomýtus. I tak přezdívají Jaira Messiase Bolsonara jeho příznivci. Poslanec z brazilské metropole se v nejnovějších průzkumech vyšplhal na druhé místo mezi uchazeči o prezidentský post. Jinou přezdívku, „brazilský Trump“, používají především jeho odpůrci.

Bolsonaro i Trump svoji popularitu budují na excentrickém až vulgárním vyjadřování, často mířícím na příslušníky menšin a na ženy. Jair Bolsonaro v minulosti hlasitě urážel černochy a osoby jiné sexuální orientace, imigranty označil za parazity. Nechal se rovněž slyšet, že si ženy kvůli tomu, že rodí a vychovávají děti, zaslouží menší platy. Kolegyni v parlamentu se posmíval, že si nezaslouží ani znásilnit, protože na to je „příliš ošklivá“. To všechno velmi připomíná nechutné poznámky Donalda Trumpa.  Útočnou rétoriku pak zastánci obou těchto mužů označují za „boj proti politické korektnosti“, případně za „odzbrojující upřímnost“.

Bolsonaro rád pózuje se zbraněmi před brazilskou vlajkou, předvádí se při setkáních s vojáky a vojenskými policisty, dává k dobrému tvrďácké výroky o „zabíjení gaunerů“ a „vyčištění“ ulic, o které se hodlá osobně postarat. Vznikají kolem něho stovky internetových memů, kde je zobrazen jako Rambo nebo rovnou krotitel dinosaurů.

 

59367e209c406335201ebf53 MEDIA_ITEM image
Brazilský poslanec a kandidát na prezidenta Jair Bolsonaro.

Obecně se dá říct, že Trump i Bolsonaro nabízejí jednoduchá, zapamatovatelná řešení na složité problémy, které jsou schopni sdělovat svým příznivcům prostřednictvím sociálních sítí. Není náhoda, že Bolsonaro svému americkému vzoru po zvolení hlasitě gratuloval na Twitteru a předpověděl: „V roce 2018 se na stejnou cestu vydá Brazílie!“.

Na druhou stranu, v jistém ohledu je srovnání Bolsonara s Trumpem nespravedlivé – a to pro amerického prezidenta. Ten přinejmenším nevyzýval k zabíjení drogových dealerů ani nevtipkoval o tom, že by dal přednost smrti svého potomka při autonehodě před tím, aby byl homosexuál. Bolsonaro se v hrubosti svých vyjádření blíží autoritářům, kteří uspěli v zemích jako jsou Filipíny a Indonésie. Svůj obdiv k autoritářskému způsobu vlády ostatně ani nezastírá: opakovaně vychvaluje Augusto Pinocheta a hlásí se k brazilské vojenské diktatuře, jejíž jedinou chybou podle něj bylo, že politické odpůrce „mučila, místo aby je zabíjela“. 

 

Produkt své doby

Bolsonaro byl dlouho považován spíš za svéráznou figurku než za seriózního kandidáta – i v tom se podobá Trumpovi. V Kongresu působil pasivně, nepodílel se na žádné významné legislativě, postrádal důležité politické spojence. Zato pravidelně pronikal do médií se svými provokacemi. Velkohubý poslanec proslul i řadou konfliktů s levicovými zákonodárci. Když svůj hlas pro impeachment ex-prezidentky Dilmy Rousseffové věnoval Carlosi Ustrovi (jednomu z vojáků odsouzených za mučení politických vězňů), kolega Jean Wyllys na něj plivl. Za svoje výroky byl často vyšetřován etickou komisí dolní sněmovny, v jednom případě byl Nejvyšším soudem zbaven poslanecké imunity.

Bolsonarova hvězda začala stoupat v posledních měsících: kandidaturu do prezidentských voleb ohlásil vloni, v průzkumech z letošního dubna se vyšplhal na patnáct procent – na druhé místo za exprezidentem Luizem Inácio „Lulou“ da Silvou. Jen od prosince jeho podpora vzrostla o šest procent, zatímco ostatní kandidáti vykazují spíše opačnou tendenci.

Důvodem pro takový vzestup není ani tak Bolsonarova oslnivá kampaň, jako spíš rozklad brazilské politické scény. Krize tradičních stran je v Brazílii obzvlášť dramatická díky pokračující sérii odhalení v jednom z nejrozsáhlejších korupčních skandálů v historii Latinské Ameriky. Policejní a soudní vyšetřování, pro které se vžila přezdívka Mycí linka (Lava Jato), přináší takřka nepřetržitě nová podezření z korupce. Kauza se týká současných a bývalých členů vlády, poslanců, senátorů, guvernérů federálních států nebo i níže postavených politiků ze všech politických stran, včetně těch hlavních – levicové Strany práce (PT) a pravicové Sociálně demokratické strany (PSDB).

Ve vězení už skončil dlouholetý předseda dolní komory parlamentu Eduardo Cunha, oficiálnímu vyšetřování čelí hned tři bývalí prezidenti, pět současných ministrů, předsedové Sněmovny i Senátu a straničtí šéfové z vlády i z opozice. Zatím nejčerstvější obětí vyšetřování se stal momentální prezident Michel Temer, který je podezřelý z uplácení svědků a bránění výkonu spravedlnosti.

Když připočtěme ekonomickou krizi, příval uprchlíků ze sousední Venezuely a vysokou kriminalitu, nemůžeme se vzestupu politických „outsiderů“ příliš divit. A Jair Bolsonaro má mezi nimi prominentní postavení: jeho jméno zná v Brazílii každý, zároveň však působil na okraji politického dění, takže se může prezentovat jako čerstvý vítr. Jím nabízený program je přitom srozumitelný a radikální. Trápí Brazílii kriminálníci a drogoví dealeři? Zastřel si svého dealera! Bolsonaro totiž navrhuje dát pistoli do každé rodiny. Chřadne ekonomika? Můžou za to „paraziti“, rozuměj neziskové organizace, homosexuálové, indiáni v rezervacích a „komunističtí“ (čti levicoví) politici. 

 

Bůh, vlast a rodina

Bolsonaro nabízí pořádek a „Brazílii na prvním místě“ (v tom doslovně přebral Trumpovo heslo). V poslední době přibral i Boha: loni se nechal spektakulárně pokřtít v biblické řece Jordán. Doufá, že na svou stranu přetáhne rychle rostoucí a silně věřící část společnosti, již dlouhodobě imponuje svými názory na sexuální menšiny, potraty a rodinnou politiku.

Za normálních okolností by měla osobnost typu Jaira Bolsonara mnoho slabin. Kromě extrémistických výroků by to byl třeba fakt, že se tradičně projevoval jako typický politický přeběhlík. Ve sněmovně sedí od roku 1991 a od té doby stihl vystřídat osm různých politických formací. Jen v uplynulém roce třikrát vyjednával o možném stranickém přestupu a podle všeho se chystá do prezidentské funkce kandidovat za v pořadí již devátou stranu. Politika je pro něj rodinný byznys, přitáhl do ní všechny tři syny – jednoho přímo do poslaneckých lavic, druhého do regionálního parlamentu a třetího do funkce zastupitele města Rio de Janeiro.

Jenomže Bolsonarovi téměř všechno hraje do karet. Mezi podezřelými a v budoucnosti potenciálně zatčenými jsou všichni důležití kandidáti na hlavu státu v příštím roce. Aécio Neves a Geraldo Alckmin z pravicové PSDB nebo již zmiňovaný exprezident Lula, který byl přímo obviněn již z pěti různých trestných činů. Tito muži za sebou navíc vlečou závaží v podobě podpory nepopulárních vlád: PSDB spolupracuje s tou nynější, kdysi tak oblíbený Lula byl osobním ochráncem nenáviděné a loni sesazené prezidentky Rousseffové. Obratný populista jako je Bolsonaro jistě své soupeře snadno obviní z mizerného politického i ekonomického stavu Brazílie.

Není nikde psáno, že právě Bolsonaro nakonec vzejde z politického rozkladu jako příští brazilský prezident. I jeho jméno se ostatně před dvěma měsíci objevilo ve výpovědích svědků v kauze Mycí linka. Do voleb zbývá rok, a to je dost času na to, aby se vynořili nějací „měkčí“ nositelé populistického étosu. Mezi nejčastěji zmiňovanými kandidáty je Jõao Dória, starosta největšího brazilského města São Paulo a současně bývalá tvář brazilské verze soutěže The Apprentice, která v USA proslavila právě Donalda Trumpa (reality show, kterou Trmup produkoval i moderoval). Spekuluje se i o mnoha dalších osobnostech televizní zábavy.

Ovšem brazilské prezidentské klání může být mnohem blíž, než se zdá. Po nejnovějších odhaleních opouští současného prezidenta Michala Temera klíčoví spojenci a další impeachment již působí jako realistická varianta. V případě vypsání předčasných voleb by měl „Bolsomýtus“ – už jen díky naplno rozjeté kampani a zajištěnému financování – velkou výhodu.

Galerie (2) Diskuze Sdílet

Autor také napsal

Mohlo by Vás zajímat