#panamapapers a digitální ekonomika

ilustrační foto Profimedia.cz

O dosud největším úniku citlivých dat v dějinách. A o mnoha nových výnosných odvětvích.

Pokrok nezastavíš. Únik citlivých údajů o klientech obskurní panamské právní kanceláře je vlastně oslavou digitální ekonomiky a klesajících nákladů.

Kauza „Panama Papers“ je až do příštího případu největším únikem citlivých dat v dějinách. Anonym ze serverů právní kanceláře Mossack Fonseca získal přes 2 600 gigabajtů záznamů o lidech skrývajících z různých důvodů své firmy či majetek a příjmy. To je jen těžko představitelné kvantu, jde totiž o textové a PDF soubory, e-maily a obrázky. Jen stáhnout a uložit takové množství dat by ještě před pár lety bylo velmi drahé a pomalé. Podle kanceláře její servery někdo naboural, hacknul. To je dnes nové a vysoce poptávané povolání.

Anonym zpřístupnil údaje zdarma nejprve německým novinářům. Vyžadoval bezpečnou komunikaci – další kvetoucí odvětví. Novináři Süddeutsche Zeitung přiznávají, že na takové množství by sami nestačili a že data sdíleli s dalšími redakcemi prostřednictvím infrastruktury sdružení investigativních novinářů (ICIJ).

Software poskytnutý deset let starou australskou společností umožnil převést miliony různých dokladů na text, jejž lze analyzovat, komentovat a sdílet. Bez digitální ekonomiky by taky kancelář Mossack Fonseca nikdy neměla tolik klientů ze všech koutů světa posílajících takové kvantum kompromitujících e-mailů, fotek a PDF souborů. Měli si je aspoň lépe zabezpečit.

Podpořte Reportér sdílením článku