Poláček v Africe: Kam se schovali všichni gangsteři?

19. října 2017

Tomáš Poláček

Když stopujete po Jihoafrické republice nebo po Namibii (kde mě před chvílí v pouštní vesnici jménem Aus vzbudil kohout), máte šanci přibližně půl na půl. Buď vám zastaví černoch (já vím, oni jsou často spíš hnědí, ale pracovně všem tmavým tvářím říkám černoši, odpusťte), anebo běloch. Běloši jsou pro stopaře lepší.

Když mi zastaví běloch, vždycky vím, že teď už jsem v naprostém klidu. Bude to nějaký manažer nebo farmář, prostě bohatý, úspěšný člověk, který si za volantem džípu nadšeně vyslechne můj sen o prostopované Africe.

Vždycky cítím jisté rasové spiklenectví a řidičovy mírné obavy, aby se mi v převážně černých zemích něco nestalo – pokud se blíží večer, běloši mi vymýšlejí bezpečné spaní, ať už v hostelu, kempu nebo u sebe doma.

Před pár dny jsem se tak stal hostem na obrovské farmě manželů Nelových – bylo to v jihoafrickém národním parku Augrabies, což je zelený pruh krajiny na břehu Oranžské řeky. Dostal jsem vlastní dvoupokojový byt pro hosty s vycpaným leopardem v rohu a několika vkusnými akty na stěnách, a po teplé sprše mě rodina vzala na dvacetikilometrovou projížďku svou farmou: „Máme hlavně hrozny, vyvážíme je i k vám, do Česka,“ říká farmářka Santie Nelová.

Potom nakrmíme antilopy granulemi, zkontrolujeme stádo buvolů (raději ovšem nevystupujeme z auta), a když se vracíme podél pomerančovníků k domovu, zeptám se: „Když k nám přivážíte hrozny, byla jste tam někdy i vy?“

Přikývne, což nepřekvapí. Zastavilo mi zatím deset bílých řidičů a osm z nich Evropu dobře znalo, několikrát tam byli. „Před pár lety“ říká farmářka, „a byl to zvláštní zážitek.“ Jasně, říkám si v duchu, líbilo se jí ve Zlaté uličce. „Čekala jsem gangsterskou zemi,“ překvapuje Santie, „ale po celé tři dny jsem si v Praze připadala úplně bezpečně.“

Podpořte Reportér sdílením článku