Klikaři z Dobrušky

Ivo a Petr Ulichovi. Jejich prostřední bratr Roman měl zrovna dovolenou.

foto Jan Hromádko

Roman Ulich se vyučil strojařem. Zkoušel obchodovat s lecčím, než vsadil na kliky – pak je začal montovat, vyrábět a nakonec i navrhovat. Finančně pomáhal mladší bratr Ivo, v té době známý fotbalista, vedoucím výroby se stal nejstarší ze sourozenců Petr. Za výrobky značky M&T dnes berou v kancelářích Petra Kellnera či Andreje Babiše i v resortu Jiřího Šmejce na Maledivách, úspěch slaví v novém domě Drn na Národní třídě.

Kdo v té době sledoval český fotbal, to jméno mu nemohlo uniknout. Když po stříbrném Euru v Anglii v roce 1996 zamířil Karel Poborský, tehdy největší hvězda pražské Slavie, do Manchesteru United, vytáhli si trenéři na jeho místo z Hradce Králové tehdy dvaadvacetiletého Iva Ulicha. V sešívaném dresu odehrál pět sezon, dostal se do reprezentace – například v utkání proti Brazílii v roce 1997 šel na hřiště místo Pavla Nedvěda. V roce 2001 přestoupil do bundesligové Borussie Mönchengladbach, na sezonu 2005/6 si odskočil do japonského Kóbe, kariéru zakončil v roce 2008 v Dynamu Drážďany. Bylo mu třiatřicet let. „Profesionální smlouvu jsem měl ještě na rok, ale už se z toho stávala jen údržba. Zato ve firmě byla fůra práce, museli jsme do toho šlápnout, aby to jen nepožíralo další peníze,“ říká Ivo Ulich o deset let později v novém sídle s logem M&T na okraji východočeské Dobrušky.

Když skončil s fotbalem, měla za sebou značka M&T – zkratka názvu společnosti Material & Technology – již jedenáctiletou historii. V jejím průběhu vydělával Ivo Ulich na hřišti víc, než byl zisk firmy, kterou od začátku vydatně dotoval: jeho finanční injekce tehdy přesáhly dvanáct milionů korun. Druhým spoluzakladatelem podniku byl jeho o tři roky starší bratr Roman, který po maturitě na střední strojnické v Novém Městě nad Metují krátce pracoval v místním podniku ZTS (Závody těžkého strojírenství) a poté se stal společníkem v česko-polské firmě, kde okrajovým sortimentem byly i kliky. „Byl to vyloženě jen dovoz, postupně to chřadlo, nebyli v dobré kondici,“ říká jeho bratr Ivo Ulich. „Tehdy ale Roman na jednom veletrhu zjistil, že právě o kliky je enormní zájem. A v roce 1997 za mnou přišel, jestli bych mu nepomohl s odkoupením zásob.“

Aby mohli nadále nakupovat zboží v zahraničí a tady ho s patřičnou marží nabízet dál, potřebovali bratři Ulichovi nejprve sklad a obchodní síť. Postupně k dovozu a prodeji přibyla montáž, zbýval poslední krok: rozjet vlastní výrobu. „Nepočítáme-li nějaké ty lokální kovárny, výroba klik v Česku nemá tradici. Hrálo nám ale do karet, že strojírenské podniky v okolí hodně propouštěly. Zaškolení chlapi se hodili.“

Oukej, nestarejte se

Od té doby se píší dějiny jediného tuzemského podniku na navrhování a výrobu dveřních i okenních klik. Zdejším vývojem a dílnami už prošlo téměř 500 modelů, jen za loňský rok se tu vyrobilo přes 100 tisíc kompletů, roční obrat dosáhl 110 milionů korun. Klikami M&T je vybavena mimo jiné kancelářská budova PPF Gate v pražských Dejvicích, centrála Agrofertu v Praze na Chodově, bungalovy miliardáře Jiřího Šmejce na Maledivách nebo nejnověji polyfunkční dům na Národní třídě, pro který se vžil název Drn. „Je v něm opravdu hodně betonu, proto architekt Stanislav Fiala přišel s návrhem vyrobit kliku, která by vzdala poctu materiálu jménem roxor. To jsou takové ty betonářské výztuže, které pak mizí v útrobách stavby a nejsou vidět. My jsme jejich profil kvůli ergonomii nepatrně rozšířili, materiálem je ušlechtilá mosaz, do výsledné podoby se promítá i ruční leštění.“

Kmenovým návrhářem M&T je Roman Ulich, mezi vlajkové spolupracovníky patří Barbora Škorpilová a její studio Mimolimit. Za největší ocenění lze označit Red Dot Design Award, které si v roce 2013 odneslo kování Minimal/Maximal, jehož autorem je – opět Roman Ulich.

Podpořte Reportér sdílením článku