Žebrání na ruský chrám

23. dubna 2016

Výběr příspěvků na stavbu chrámu, rok 1896.

foto František Krátký

Vybírání peněz na nejrůznější účely je koloritem velkých měst. A jak ukazuje naše fotka, bylo to tak už před 120 lety. Nápis v azbuce a vzezření muže prozrazují carské Rusko.

Dne 28. dubna 1896 vydal Purkmistrovský úřad královského města Kolín „akad. malíři a fotografovi F. Krátkému“ vysvědčení o jeho fyzické zachovalosti a potvrdil, že „cestuje po cizích zemích za tím jen účelem, by stereoskopické fotografie zhotovil“.

Paralelní překlad nasvědčuje, že účelem bylo potvrzení pro ruské orgány před plánovanou cestou do Ruska. Fotograf Krátký se tím zařadil mezi zástup Čechů, kteří v této slovanské zemi hledali poznání, inspiraci, případně politickou oporu pro své cíle.

Myšlenky panslavismu hrály ve formování české společnosti v prostoru střední Evropy s jazykovým vlivem němčiny logickou roli. Čeští rusofilové v Rusku viděli silný stát, jenž mohl pomoci slovanským národům ke svobodě. Mnozí z těch, kteří na vlastní kůži poznali ruskou realitu a popsali ji ve svých cestopisech, postupně vystřízlivěli, jiným obdiv zůstal.

František Krátký nebyl v tomto směru mezi českými fotografy éry Rakousko-Uherska jediný. Ovšem pokud jde o hmotný odkaz, ten jeho je rozsahem asi největší. Na jeho snímcích nedominuje obligátní krása památek, ale spíše zajímavosti v typech lidí. Fotografoval i chudobu, ale převažoval pozitivní náhled.

Na cestu se český fotograf Krátký pečlivě připravil, zakoupil si rovněž nový stereopřístroj vídeňské firmy J. Wanaus Wien na formát 9 x 18 cm, který je dnes uložen ve sbírkách Národního technického muzea v Praze.

Co ještě lze říci ke snímku? Fotograf zaujal množství kolemjdoucích, kteří začali civět do aparátu. Spíše než touha po zvěčnění hrála roli zvědavost, vybíhali i z nedaleké čajovny. Fotografa v akci možná viděli poprvé v životě, takže nemohl zůstat nenápadný a těžko mohl tvořit bezprostřední momentky. Fotografování bylo v té době příliš nové a tajemné.

Výběr příspěvků na stavbu chrámu, rok 1896.

foto František Krátký

Podle cedulky vybíral onen mužik „na stavbu nového chrámu ve jménu Zrození Krista – Nikolaja Čudotvorca. Mikuláš divotvorce je tradiční patron Ruska, pro Rusy bezesporu nejdůležitější svatý. Pokladnička se žebravému výběrčímu plnila a fotograf do ní zřejmě také něco přidal – jako poděkování, že mu exotický model tak pěkně postál.


Historik fotografie Pavel Scheufler se zaměřuje na díla pořízená před rokem 1918. Pro magazín Reportér připravuje seriál Tajemství historické fotografie. Vybírá a komentuje nejzajímavější kousky své kolekce, které zachycují mimořádné události i každodenní život.

Podpořte Reportér sdílením článku