Medvídek Pú s vášní pro rum

1. srpna 2015

Venezuelský maestro ronero Tito Cordero, vítěz londýnského Rumfestu.

„Rum z brambor? Na pečení se může hodit,“ říká na adresu „tuzemáku“ muž, který na londýnském Rumfestu získal titul master blender. Hovoří i o tom, proč pijáci whisky emigrují k třtinovému rumu, a čím tento nápoj přitahuje dámy.

Master blender jménem Tito Cordero právě na verandě haciendy v podhůří And sklízí potlesk na otevřené scéně od barmanů z celého světa. Sjeli se do města Barquisimeto na západě Venezuely, aby se utkali v přípravě toho nejlepšího koktejlu obsahujícího rum místní značky Diplomático. Sedmapadesátiletý Cordero, který je ve firmě odpovědný za konečnou chuť destilátu, jim představuje láhev bez etikety. Je v ní „mysteriózní rum“, který namíchal jen pro účastníky soutěže, a který nikdy nepůjde do prodeje. Pro barmany je to pocta. Pomalu se pohybující muž připomíná díky své kulatosti medvídka Pú, jehož životní vášní není med, nýbrž rum. Ve světě znalců tohoto nápoje se ovšem řadí k absolutním legendám, na londýnském Rumfestu už dvakrát získal titul master blender roku. S magazínem Reportér si povídal o tom, co obnáší jeho práce, které ve španělštině nese označení maestro ronero – mistr rumu.

Když chce někdo být maestro ronero, jak se může na takovou kariéru připravit?

Žádné školy, kde by tě to naučili, neexistují. Můžeš se jím stát jenom tak, že se dlouho podílíš na výrobě rumu a to ve všech jeho etapách – od pole s cukrovou třtinou, přes destilérku až po degustace v laboratoři. Ve Venezuele je to nezbytné, protože master blender je tady zodpovědný za všechny kroky při výrobě, zatímco jinde ve světě jen za namíchání finálního produktu.

Je pro práci rumového mistra potřeba nějaký specifický předpoklad, například dokonalý čich?

To ani ne. Pokud člověk nemá čichové nebo chuťové smysly vyloženě poškozené, může si je časem vytrénovat.

Podpořte Reportér sdílením článku