Stará dobrá Masaryčka

29. ledna 2016

Nádraží Státní dráhy od Vítkova, kolem roku 1873.

foto neznámý autor

Státní, Masarykovo, Hybernské, Střed… Kromě názvu se proměňuje i podoba slavného pražského nádraží. A nejodpudivější je bezesporu v posledních letech. Takhle vypadalo tři dekády po zahájení provozu.

Nejstarší nepřetržitě provozované koncové nádraží v Evropě. Takovým označením se může pyšnit pražská „Masaryčka”. Koleje zde končí, dál nevedou. Nyní se schyluje k odprodeji části pozemků soukromé společnosti, v sousedství kolejiště vyroste obchodně-administrativní centrum. Jak to zde vypadalo v době, kdy se vlaky ještě musely prokousávat městskými hradbami?

V uzavíratelném opevnění byl průlom pro šest párů železničních kolejí. Klasicistní odjezdová budova se dvěma věžemi v Hybernské ulici se poněkud ztrácí ve změti domů, o to zřetelněji se jeví technické stavby a depa před hradbami. Nedaleko se nápadně tyčí Prašná brána, otevírající vstup na Staré Město. Odtud se rozebíhá hlavní obchodní třída – ulice Na příkopě.

Nádraží Státní dráhy od Vítkova, kolem roku 1873.

Nádraží se nejdříve jmenovalo Praha (Prag), později Státní, pak Masarykovo, za války Hybernské, za komunistů Střed. Cestující mohli od začátku využívat celkem pět linek omnibusů, které zastavovaly u známých hotelů a hospod odkud, vyrážely do měst Království českého a byly zajišťované namnoze poštou. K přepravě městem mohli využít i vlastní kočáry, fiakry a drožky.

Oficiálně sem přijel první „parovůz” 20. srpna 1845, noviny uváděly 400 cestujících. Vyhrávala hudba, zněly dělové rány, hlaholily zvony, volalo se „Sláva!”, vznikla i báseň oslavující tento památný den. Pravidelná osobní doprava na trati Vídeň – Praha byla zahájena 1. září 1845. Frekvence činila jednu jízdu denně, s přestávkami trvala (v jednom směru!) 16 a čtvrt hodiny.


Historik fotografie Pavel Scheufler se zaměřuje na díla pořízená před rokem 1918. Pro magazín Reportér připravuje seriál Tajemství historické fotografie. Vybírá a komentuje nejzajímavější kousky své kolekce, které zachycují mimořádné události i každodenní život.

Podpořte Reportér sdílením článku