Anketa

Co nejlepšího jste si pořídili do tisíce korun?

09 / 04 / 2017

Na anketní otázku odpovídají spisovatel, investor, herec a herečka.

Na anketní otázku odpovídají spisovatel, investor, herec a herečka.

58ea63979c40c0e05df6f711 MEDIA_ITEM image
​​​​​​​​​​​​​​Halka Třešňáková
herečka a choreografka
Jejím otcem je  Vlasta Třešňák, otčímem Karol Sidon. Dětství prožila v Německu.

Polobotky z blešáku

Před deseti lety jsem několik týdnů hrála divadlo v amsterdamském zasquatovaném přístavu a jednoho dne si na blešáku koupila za pět eur kožené polobotky s vysokou kaučukovou podrážkou, které od té doby nosím skoro kamkoli a pořád. Absolvovala jsem v nich například simulaci lidské existence na povrchu Marsu (vlastně v americké poušti) a i tam se v nich chodilo skvěle – pravděpodobně je uvidíte ve filmu Mars režiséra Benjamina Tučka, který snad už letos bude mít premiéru. Kdyby tyhle boty někdo ukradl, bude to hrůza, ale mně je nikdo neukradne, protože mám nohu malou jako málokdo.

 

58ea63919c40c0e05df6f677 MEDIA_ITEM image
​​​​​​​​​​​​​​Václav Dejčmar
investor
Spolumajitel finanční skupiny RSJ obchodující na světových derivátových burzách.

Ayahuasca v Amazonii

V jakém smyslu, když si prvních pár let života ani nepamatujeme? Příval radosti, který zažíváme jako děti, navíc v dospělosti máloco překoná — nejlepší poměr 1 000 Kč/emoce mi jistě kdysi přinesla nějaká toužebně očekávaná hračka. Jako první mi však naskočila jiná odpověď. Pokud zanedbám knihy, vybavila se mi ayahuascová ceremonie, kterou jsem si před mnoha lety „pořídil“ za 25 USD na své první cestě do amazonské džungle. Přelomový zážitek, který změnil můj vztah k realitě. Anebo jinak – lze vůbec slovo nejlepší spojit s peněžní transakcí? Ty nejlepší věci v životě jsou přece zadarmo.

 

 

58ea638b9c40c0e05df6f668 MEDIA_ITEM image
​​​​​​​​​​​​​​Jiří Kratochvil
spisovatel 
Žije v Brně, jeho tvorba bývá řazena k literárnímu postmodernismu.

Cesta do Žabokrek

Hodnota tisícovky se za mého života měnila, takže nevím, kolik to tenkrát bylo, ale vím, že v mých osmnácti to byla nejlíp investovaná suma. Vydělal jsem ji na brigádě v Nové huti Klementa Gottwalda. Moje máti pronajímala pokoj pro návštěvníky veletrhu, a tak se u nás ubytovala matka s dcerou ze slovenských Žabokrek. A mě ty Žabokreky chytily. Aniž jsem se s někým domluvil, rozjel jsem se tam. Ale nesebral jsem odvahu vyhledat tu matku s dcerou, totiž tu dceru. A těžko někomu vysvětlím, proč to i tak byl obrovský zážitek.

 

 

58ea639e9c40c0e05df6fe2c MEDIA_ITEM image
​​​​​​​​​​​​​​Lukáš Hejlík
herec a gourmet
Křižuje republiku s divadelním projektem LiStOVáNí, píše blog Gastromapa.

​​​​​​​


Letenka za budoucí ženou

První letenka do Londýna za do té doby neznámou dívkou Verunkou stála sice o trochu víc, ale nelitoval bych, kdyby byla za sto tisíc. Když jsme později právě s Veru letěli na výlet do Osla, koupil jsem si tam chlebíček, který stál v přepočtu 956 korun. Pochopitelně jsem nikdy nejedl lepší chlebíček s krevetami, a navíc se potvrdilo, jak je ten známý vtip pravdivý: Jakýsi expat volá z Norska domů: Přijeď, kafe tu stojí stejně jako šlapka. Kámoš se ptá: To je tak levná šlapka? A uzemní ho odpověď: Ne, to je tak drahý kafe!

Galerie (5) Diskuze Sdílet

Autor také napsal

Mohlo by Vás zajímat