Polarizovaná společnost? Nikoli, je to složitější

10. ledna 2016

ilustrační foto Profimedia.cz

Často se lze dočíst, že česká společnost je ostře rozdělená na dva póly – zemanovce a pražskou kavárnu. Data ze sociálních sítí však naznačují, že ve společnosti existuje několik různých skupin. Potíž je, že se mezi nimi nevede dostatečná diskuse, jejich přívrženci se nálepkuji a urážejí.

Kdyby se po vzoru soutěže o slovo roku vyhlašovala facebooková stránka roku 2015, kandidátem na cenu by klidně mohla být iniciativa Islám v České republice nechceme. Její stránka – prohlašující mimo jiné, že „islám je skutečnou hrozbou pro naši zemi“ – měla koncem prosince více než 164 000 fanoušků. A předák inciativy Martin Konvička zažil svou chvíli slávy, když 17. listopadu stanul na pražském Albertově vedle prezidenta Miloše Zemana.

Přesto se, minimálně na počátku ledna nového roku, nezdálo, že by tento úspěch pokračoval; tedy pokud šlo o Facebook.

Vývoj počtu fanoušků, kteří byli na stránce aktivní a dávali „like“ jednotlivým příspěvkům, odpovídal až do loňského září událostem probíraným v médiích. Lajky pro příspěvky zveřejněné na stránce prudce vyskočily po útoku na redakci časopisu Charlie Hebdo, pak postupně klesaly až do začátku května, ale přes léto, zjevně v souvislosti s migrační krizí, aktivita fanoušků prudce stoupala. V polovině září dosahoval počet unikátních lajkujících v intervalu sedmi dní až 35 000 uživatelů. Emotivní zprávě o výstavbě maďarského plotu proti imigrantům dalo „like“ 15 930 unikátních uživatelů a sdílelo ji 13 252 uživatelů.

Pak se přihodilo něco zajímavého. Po vzestupu kolem krize na maďarských hranicích přišel útlum a počty aktivních uživatelů, kteří dávají příspěvkům na stránce svůj „like“, se vrátily na úroveň začátku léta. A nyní víceméně stagnují a nabírají spíše sestupný trend. Nic na tom nezměnily dokonce ani listopadové teroristické útoky v Paříži, ani přítomnost Martina Konvičky po boku prezidenta.

Zdá se, že na sklonku a na přelomu roku se poptávka po radikálním antiislamismu na Facebooku nasytila.

Čtyři různé bloky

Podpořte Reportér sdílením článku

Vede studia nových médií na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze. Na téže fakultě vystudoval estetiku a následně tam absolvoval doktorandský program Informační věda. Kromě akademické kariéry pracoval i v soukromém sektoru, kde se zabýval sociálními sítěmi. Od roku 2017 do roku 2021 byl ředitelem Nadačního fondu nezávislé žurnalistiky. V roce 2014 byl v rámci cen českého internetu Křišťálová Lupa zvolen odbornou porotou „osobností roku“.