Startup Cognitive Security: Až do rukou Cisco

13. září 2015

Ilustrační foto: Profimedia.cz

Avast nebo AVG – ze startupů vydělávajících na kybernetické bezpečnosti se stali globálními hráči. Další, který vyrostl na univerzitě – Cognitive Security, se do rukou globálního hráče dostal.

Na zdi jejich tajné základny byly před třemi lety namalované mouchy. Mezi nimi byl schovaný jeden komár. A právě hledání komárů mezi mouchami je osud startupu, který se z ČVUT dostal až do náruče amerického Ciska. Teď už jsou jejich kanceláře významně větší, nechybí tam horolezecká stěna, ale od školy se nikdy úplně neodstřihli.

Psal se rok 2003, když Tomáš Řehák a Michal Pěchouček začínali na ČVUT pracovat na projektu pro americkou armádu. Od inteligentních systémů se dostali až ke kybernetické bezpečnosti. Systém, který vymysleli, si rychle našel první velké zákazníky. Nefungoval totiž jako běžné bezpečnostní programy – hledal potenciální hrozby ještě předtím, než se objeví.

Technologie Cognitive Security umí v reálném čase sledovat dění v celé síti a zjišťovat možná bezpečnostní rizika, například připravující se hackerský útok. Kromě umělé inteligence k tomu využívá i takzvanou behaviorální analýzu. Preventivní zákroky umožňuje umělá inteligence, která se sama učí a dokáže vysledovat neobvyklé aktivity v síti.

Oba zakladatelé vytušili šanci a zkusili vyrazit do světa byznysu na vlastní pěst. Vykoupili od ČVUT licence a založili si firmu. A pak to šlo ráz na ráz. Vyzkoušeli si možnosti tehdy se rozjíždějícího startupového ekosystému a na půl roku se podívali do Silicon Valley v rámci programu CzechAccelerator.

Velmi rychle přišla i první investice od skupiny investorů vedených tuzemským fondem Credo Ventures. Řehák s Pěchoučkem od nich získali v roce 2009 milion eur. Pro Credo šlo do té doby o jeho největší investici. O dva roky později ale zároveň i o první velký exit, jejich bezpečnostní startup koupil americký gigant Cisco.

V Cognitive Security však měl peníze třeba bývalý šéf AVG Karel Obluk nebo Jan Barta.

Padesátihlavý tým Cognitive Security je důkazem toho, že tuzemská scéna plodí úspěšné projekty především v oblasti bezpečnosti. Kromě AVG nebo Avastu si cestu do světa razí třeba i brněnská Safetica nebo Invea-Tech. •

Autoři pracují pro server Lupa.cz, který se specializuje na dění na českém internetu.

Podpořte Reportér sdílením článku