Trumpova revoluce. Jak dopadne na nás?

9. listopadu 2016

foto Profimedia.cz

Trumpovo vítězství v amerických prezidentských volbách je dalším projevem vzpoury voličů. Obavy z jeho prezidentství trvají, i když jeho první řeč zněla překvapivě smířlivě. A Česko čeká debata, jak zajistit svou bezpečnost.

Donalda Trumpa vynesla k moci a Hillary Clintonovou potopila nespokojenost lidí s hlavním politickým proudem; vzpoura voličů, kteří se několik posledních let šíří demokraciemi. Jejím projevem ostatně bylo i britské referendum o vystoupení z Evropské unie a paralely s úterní volbou Američanů jednoznačně existují.

Podobně jako v Británii žijí i ve Spojených státech naštvané skupiny dělníků a nižších středních vrstev, které nesouhlasí s globalizací, respektive jejími dopady. A mají pocit (nikoliv neoprávněný), že se jim daří hůře, než se dařilo jejich rodičům a prarodičům, nebo že jejich blahobyt přinejmenším stagnuje. Že na ně třída vrcholných politiků, kterou nazývají Washingtonem, zapomněla.

Jasně to dokazují výsledky ve státech Wisconsin a Michigan na severovýchodě USA, které měly být podle předpokladů snadnou kořistí pro Demokraty. V Americe také existují, jak ukázaly různé studie, velké skupiny bělochů, které pociťují značné obavy z toho, že Amerika se s rychle rostoucí hispánskou menšinou mění v zemi minorit: právě tento strach považovali mnozí za klíčový, ne-li hlavní důvod Trumpova nástupu.

Ovzduší nespokojenosti s establishmentem už bylo hodně popsáno a je jisté, že se bude rozebírat ještě dlouho. Druhá zásadní příčina vítězství Donalda Trumpa ovšem leží na straně jeho rivalky Hillary Clintonové. Kandidátka Demokratické strany nebyla oblíbená a v mnoha ohledech si za to mohla sama. Její aféra s neopatrným používáním e-mailů, když zastávala funkci ministryně zahraničí, musela spoustu voličů odrazovat. A skandálu oprávněně využili její političtí odpůrci a je lhostejno, že s e-maily se lehkomyslně zacházelo i v předchozích administrativách. Bude se určitě rozebírat, jak volby ovlivnilo oznámení FBI deset dní před volbami, že tento případ znovu zkoumá, po němž následovalo další oznámení, že se nic nového, závadného nenašlo. Clintonová je ovšem, jak už bylo řečeno, sama primárně zodpovědná za to, že soukromý e-mail používala, a že jí loni trvalo relativně dlouho, než uznala svou chybu.

Stejný, ne-li horší šrám na její pověsti je netransparentní směsice financí, v níž se motají štědře placené přednášky pro bankéře či její působení v úřadu ministryně zahraničí, a rovněž její nadace, kterou má se svým manželem, exprezidentem Billem Clintonem. Přispívaly do ní nepříliš milé režimy typu Saúdská Arábie či Katar a objevovalo se podezření, že za to měly minimálně přístup k ministryni (a není důležité, že příspěvky vložila třeba i Británie, a že tato nadace vyvíjí vcelku oceňovanou činnost například v Africe v boji proti AIDS).

Crooked Trump?

Podpořte Reportér sdílením článku