Čeští ski-bumové na ostrově Hokkaidó

23. září 2015

Hluboký prašan v březovém háji. Foto. Tomáš Koucký.

Záplavy prašanu, freeridy na úpatí sopek, minimální riziko lavin. To jsou hlavní lákadla, která přivádějí Čechy a další Evropany do japonských hor, aby si tady plnili svoje lyžařské sny.

Ostrov Hokkaidó je velký jako Česko. Po staletí byl řídce osídlen, ještě v roce 1807 tady žilo necelých třicet tisíc příslušníků národa Ainu a ještě menší počet Japonců. Sapporo, největší město ostrova, vzniklo teprve v roce 1868.

Příčinou řídkého osídlení bylo chladné podnebí s množstvím sněhu a také činné sopky. Hokkaidó přitom disponuje čtvrtinou orné půdy celého japonského souostroví. Místní obyvatelstvo ještě před dvěma dekádami živilo převážně zemědělství a rybolov, charakter ostrova a zejména jeho jihozápadní části kolem města Niseko se proměňuje až od šedesátých let – v souvislosti s rozvojem lyžování. Nyní už většinu lidí živí služby. Někdy v roce 1995 totiž objevili výhody zdejšího podnebí a hlavně fantastického sněhu australští freerideři – vyznavači lyžování ve volném terénu. Začali sem dovážet své krajany a ti zde postupně vytvořili silnou komunitu. Poté, co se přesvědčili o každoročních přísunech prašanu, začali australští developeři ve velkém skupovat pozemky kolem Niseka a budovat zde ubytovací kapacity a další infrastrukturu.

Lyžování a snowboarding jsou v Japonsku stále populárnější, ale zatímco známější oblasti na hlavním ostrově (Morioka, Hakuba, Nagano) jsou spíše doménou „sjezdovkářů“, rezorty i sopky severního ostrova lákají hlavně freeridery.

Prašan bez lavin, mlíka a ledu

Na Hokkaidu je hned několik lyžařských rájů. Obyvatelé Sappora vyrážejí do příměstských oblastí Teine či Kokusai, pro delší výlety pak do středního Hokkaida, které je dobře přístupné z letiště Asahikawa. Symbolem lyžování na Hokkaidu je však jednoznačně středisko Niseko United – pět menších, dobře propojených oblastí, obepínajících jedinou, 1308 metrů vysokou horu Annupuri.

Podpořte Reportér sdílením článku