Glosa

Veleba není Libuše

15 / 03 / 2015

O proroctvích Jana Veleby, které se nevyplnily.

O proroctvích Jana Veleby, které se nevyplnily.

O proroctvích Jana Veleby, které se nevyplnily.

Určitě není pravda, že se všichni čeští farmáři mají dobře a že jde o obor zcela bez potíží, to by byla nesprávná generalizace. Avšak jen těžko se dá přehlédnout březnová statistická zpráva, podle níž se českému zemědělství loni dařilo nejlépe od roku 1998 (kdy statistický úřad začal údaj o zisku odvětví sledovat). Těžko se neušklíbnout, když si člověk vzpomene na všechno, co za poslední léta o údajné tragédii tohoto sektoru slyšel; především na věty vyslovené mužem, jenž obor coby prezident Agrární komory dlouho zastupoval, nebo si osoboval právo ho zastupovat – věty Jana Veleby.

Dnes má Veleba jinou funkci, nechme ji na chvíli stranou, ale ty jeho výroky. Kdybyste prošli archiv a neznali zmíněnou statistiku, museli byste si myslet, že české zemědělství už prakticky neexistuje. Podle Veleby byla pořád krize, pořád bylo něco likvidačního. „Náš názor je, že jsme na počátku jeho úpadku,“ řekl třeba. A ještě před dvěma lety prohlašoval: „Spíše než o zlepšení vyhlídek bych hovořil o katastrofě.“ Veleba zněl ve svých proroctvích jako kněžna Libuše, avšak mnohem temněji, no a nyní tu máme rekordní zisk v sektoru, navzdory všem potížím a navzdory ruským sankcím (ty měly také přinést katastrofu).

Jan Veleba je nyní senátorem, politikem, zastáncem postupu Putinova režimu na Ukrajině a zastáncem prezidenta Zemana. Že by Veleba nahlas veřejně uznal, že se v případě zemědělství aspoň trochu mýlil, není známo – a tak se můžeme ptát, nakolik hodnotné jsou jeho analýzy v jiných tématech. Nepřekvapí vlastně, že tuhle vyprávěl historku, jak jedna ze zpěvaček Pussy Riot si v chrámu začala „zasunovat do své vaginy monstranci“, zatímco vzývala Satana. Což je naprostý nesmysl převzatý z pochybného serveru.

Galerie (1) Diskuze Sdílet

Autor také napsal

Mohlo by Vás zajímat