Rychle přes Maďarsko. Dokud to jde...

11. září 2015

Budapešť, nádraží Keleti. Foto: Profimedia.cz

Maďarsko staví hraniční plot a zavádí zákon, který posiluje pravomoci armády a policie vůči migrantům i převaděčům. Důsledky jsou opačné, než vláda zamýšlela: běženců přibývá, také byznys s pašováním lidí letí vzhůru.

Před budapešťským nádražím Keleti znějí kytary a bubny, do jejich rytmu tančí skupina Syřanů a Afričanů, přidávají se i Evropané. Vzduch je po dešti vlhký, ale mezi mraky prosvítá slunce. „Chtěli jsme si koupit lístek na vlak k rakouské hranici, ale přišla nějaká Američanka a říkala, že nám lístek koupí sama. Vysvětlovali jsme jí, že máme peníze, ale trvala na tom, že zaplatí ona,“ říká třiadvacetiletý Mhammed a ukazuje mi fotky z třítýdenní cesty z rodného Damašku.

Vypráví, že přes rozbouřené moře mezi Tureckem a Řeckem se dostal na přeplněné osmimetrové gumové lodi, do které pašeráci nacpali padesát lidí, včetně Mhammedova bratra a jeho tříleté dcery. „Chceme se dostat do německého Sárska, žádosti o azyl tam prý procházejí rychlejší procedurou. Rád bych dostudoval architekturu, školu jsem musel kvůli válce v Sýrii přerušit. Asi ale budu muset hlavně pracovat, abych si vydělal na život.“

Než se cesta uzavře

Situace na východním nádraží v centru metropole se začala hrotit minulý týden. Maďarská vláda přistoupila k plnění povinností vyplývajících z unijních dohod, které stanovují, že by hraniční země EU neměly nechávat projít uprchlíky bez registrace a následného azylového řízení. „Maďarsko nechtělo být kritizováno z Bruselu, začalo se tedy chovat podle dohod. Zároveň ale začalo svalovat vinu na EU a říkat, že uprchlíci jsou ve skutečnosti německý a unijní problém a Maďarsko je jeho obětí, protože musí v zemi držet migranty mířící do Německa,“ vysvětluje Daniel Bagameri z budapešťské kanceláře Mezinárodní organizace pro migraci (IOM).

Od konce června podle údajů IOM požádalo o azyl 146 tisíc lidí. Zatím nejvyšší počet žádostí za jediný den úřady zaznamenaly minulý čtvrtek, kdy o ochranu požádalo 3 300 uprchlíků. Jejich počet se začal zvyšovat krátce poté, kdy Maďarsko ohlásilo plán postavit na hranici se Srbskem 175 kilometrů dlouhý plot z ostnatého drátu. Mezi uprchlíky mířícími do Evropy se totiž roznesla zpráva, že takzvaná Balkánská cesta a potažmo celá Evropská unie bude jeho dostavěním uzavřena.

Podpořte Reportér sdílením článku