Rozhovor

Zakázané fotografie Ren Hanga

21 / 03 / 2017

Narodil se a žil v Číně, kde byly jeho práce zakázané – mimo jiné kvůli nahotě. Potkala jsem se s ním před dvěma lety ve vídeňské galerii Ostlicht. Byl usměvavý, ale hodně plachý a ostýchavý. Před měsícem spáchal fotograf a básník Ren Hang sebevraždu. Třicátého března by mu bylo třicet let.

Narodil se a žil v Číně, kde byly jeho práce zakázané – mimo jiné kvůli nahotě. Potkala jsem se s ním před dvěma lety ve vídeňské galerii Ostlicht. Byl usměvavý, ale hodně plachý a ostýchavý. Před měsícem spáchal fotograf a básník Ren Hang sebevraždu. Třicátého března by mu bylo třicet let.

Vaše fotografie tematizují sexualitu. Co vás na lidském těle tak fascinuje?

Jak známo, lidé přicházejí na svět nazí, nahá těla jsou tudíž zcela autentická. Když fotíte nahé fotografie, musíte si ovšem nejprve vybudovat důvěru fotografovaného člověka. To je pro mou práci nejdůležitější.

 

Jsou mezi modely vaši přátelé?

Ano, většina modelů a modelek jsou moji přátelé. Rád je fotím, právě proto, že mi důvěřují. To mi umožňuje cítit se mnohem pohodlněji.

 

Považujete za svůdnější mužské nebo ženské tělo?

Nezáleží na tom.

 

Nejste jako například Ai Weiwei, který často poukazuje na nedodržování lidských práv v Číně. Přesto i vaše dílo čínská vláda cenzuruje. Jaký má tamní režim problém s tím, co děláte?

Já se o politiku nezajímám, ale politici se zajímají o mne. Moje práce není o politice, je o nahotě. Jenže v Číně je veřejná nahota aboslutní tabu. Proto mne chce čínská vláda omezovat. Nechci skončit ve vězení, takže jsem v Číně velmi opatrný při fotografování ve veřejném prostoru.

 

Chtěl byste žít v zemi, kde byste měl víc svobody?

Mám Čínu rád. Cestuji po celém světě, ale z Číny bych se neodstěhoval. Už proto, že všichni moji přátelé žijí v Číně.

58cfc1df9c40c0e05a3caf76 MEDIA_ITEM image

Narodil jste se v Pekingu?

Ne, pocházím z Čchang-čou, což je hlavní město severovýchodní provincie Ťiang-su. Do Pekingu jsme se přestěhoval v roce 2006.

 

Studovat fotografií?

Ne, nemám za sebou žádné formální umělecké vzdělání a nikdy jsem po něm ani netoužil. Studoval jsem komunikaci a marketing, ale nudilo mě to a rozhodl jsem se věnovat raději rovnou fotografií.

 

Hodně fotíte na střechách. Proč?

To je střecha, která patří k domu, kde bydlí můj dobrý kamarád. Je odtamtud skvělý výhled a vůbec to tam vypadá úžasně. Někdy to bývá nebezpečné, ale tím líp: aspoň i divák pocítí trochu adrenalinu.

 

Modely a modelky instalujete do různě pokroucených póz. Vypadá to, že musejí být docela zdatní v józe…

To ne. Ty pózy můžou vypadat trochu složitě, ale ve skutečnosti nejsou zas tak komplikované. Nikdy nemám předem vymyšlený plán. Prostě se chopím toho, co mi přijde na mysl a pak začnu fotit.

 

Jste také básník. Jak byste svou poezii přiblížil?

Píšu o sexu, penisech a podobných věcech, ale také o různých projevech lidského neštěstí.

 

Napadlo vás někdy, že byste své verše kombinoval se svými fotografiemi?

Ne, odděluji to. Neexistuje žádná souvislost mezi mou poezií a mými fotografiemi.

 

Obojí je ovšem plné sexu. Co byste v tomto ohledu českým čtenářům rád vzkázal?

Sex? Prostě ho dělejte!

 

 

Ren Hang
30. března 1987 – 23. února 2017
Čínský fotograf, který svými fotografiemi dráždil tamní režim. Modely, přátele a v posledních letech stále častěji své fanoušky fotografoval většinou nahé. Někdy jsou jeho snímky melancholické, někdy hravé, ale vždy erotické. Minimalistické kulisy, zářivě červené rty, bizarní rekvizity a poněkud křečovité pózy v pronikavém světle – to vše budí až surreálný dojem. Ren Hang spáchal před měsícem sebevraždu, poslední fotografii publikoval na svém instagramovém účtu dva dny před smrtí – jde o zakázku pro módní časopis Purple s názvem Shoot. Během své šestileté kariéry měl dvacet sólových výstav, jeho snímky byly k vidění i v rámci sedmdesáti skupinových expozic, vyšla mu monografie v edici Taschen. Snímky Ren Hanga si můžete prohlédnout v galerii zde.
Galerie (7) Diskuze Sdílet

Autor také napsal

Mohlo by Vás zajímat